Umay Bebeğin Doğum Hikayesi

Umay Bebeğin Doğum Hikayesi

 

Umay bebeğin doğum hikayesi az sonra okuyacaklarınız…

Canım Gizem ile yıllar önce birlikte aldığımız bir Doula Eğitiminde tanıştık. Sonrasında da görüşmeye, sıcacık sohbetlere devam ettik. Bir de tatlı sürprizlerle, önce onun gebeliği sonra benim ki eklenince yine konu doğumlar oldu ama bu defa anne adayları bizlerdik.

Hep diyorum ve biliyoruz doğumun planı olmaz diye ama, herkesin çok istediği bir doğum şekli var mutlaka. Gizem Doula ve konuya hakimdi yine de tüm eğitimleri benimle tekrar aldı. Kendisi hem Yoga Eğitmeni ve sporcu, hareketi hiç bırakmadı.

Zihnen ve bedenen o hazırdı. Suya doğumla Umay’ı karşılamayı tercih edecekti… (Planlıyor değil tercih ediyordu!!)

Hayat gibidir doğum da… Planı olmaz. Tercihler, seçimler yaparız bazen de buna uymaz.

Ve 41+3 de hala gelmeye gönlü olmayınca Umay’ın, doğumu propess ile başlatma kararı alındı. Ardından suni sancı desteği ile devam edildi. Geceden uykusuz bir anne, sabah erken hastaneye yatış, müdehaleler nedeni ile sık gelen doğum dalgaları… Bir nebze olsun dinlenmek için epidural takıldı. Sonrası mı? 30 dakika minik bir dinlenme molası ve hızlıca doğumhaneye geçiş oldu. Epizyotomisiz, bol ten temaslı harika bir buluşma oldu. En önemlisi de anne ve bebek sağlıklılardı.

En güzeli de harika bir ekiple, doğuma inanan, asla vazgeçmeyen bir anne, baba, doula, ebe ve doktor oldu. Doğumun bir ekip işi, doğumun sabır gerektiren bir eylem olduğunu bir kez daha gördük.

Emeklerinden dolayı sevgili Dr. Mustafa Melih Erkan ve Ebe Emine Gülümser ‘e çok teşekkür ederiz.

Ve sevgili Gizem, harika bir anne oldun bütün anneler gibi.

Tatlı kızınla; sağlık dolu, huzurlu, uzun yıllara…

Sevgilerimle

Doula Deniz Karabıyık

No Comments

Post A Comment